Yazar : Mario Livio
Çevirmen : Berna Gülpınar
Yayıncı : Altın Kitaplar
Kategori : Bilim Tarihi
Fiyat: 35.00   Liste Fiyatı : 35.00
Ürün Satışta. 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9789752112001
Yayın Tarihi : 2018-11-19
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 5.Baskı
Sayfa Sayısı : 320
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 215
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Yukarıdaki sözü Platon söylemişti. Nobel ödüllü Eugene Wigner, Nasıl olur da matematik doğa yasalarıyla bu denli uyumlu olabilir? diye sormuştu. Ve yine büyük düşünür Descartes, Matematiksel olarak kanıtlanamayan hiçbir şeyi doğru olarak kabul etmem! demişti. Eski çağlardan bu yana tüm bilim insanları, filozoflar, soyut bir disiplinin doğal dünyayı böylesine kolay bir biçimde açıklamasını hayretle karşılamışlardır. Dahası matematik, zamanında bilinmeyen ve bugün varlıkları kanıtlanan atom zerrecikleri ve kozmik fenomenler hakkında da kehanetlerde bulunmuştur.
Matematik bir buluş mudur yoksa keşfedilmiş bir bilinmeyen mi? Einstein'ın iddia ettiği gibi matematik deneyimlerden bağımsız, insan zihninin ürettiği soyut bir kavram olsaydı, içinde yaşadığımız dünyayı böylesine mükemmel ve kesin bir şekilde tarif edebilir miydi? Veya kehanetlerde bulunabilir miydi?
Hubble Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü Başkanı Mario Livio, Pisagor'dan günümüze dek uzanan matematiksel düşünceleri inceleyerek, aklımızı kurcalayan soruları zekice yanıtlıyor. Bu harika kitap, insan zihninin derinlikleri ile bilim dünyası arasındaki ilişkiyi merak edenler için eşsiz bir rehber olacaktır.

Okuyucu Yorumları